Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie


Zawartość stron

Program aktywizacji osób bezrobotnych w Powiecie Stargardzkim pn.: POMOCNA DŁOŃ - Rezerwa Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego


 

Projekt "Pomocna dłoń" był projektem partnerskim, będącym wynikiem konsultacji społecznych prowadzonych w ramach zawiązanego dnia 6 października 2005 roku Lokalnego Partnerstwa Na Rzecz Rynku Pracy Powiatu Stargardzkiego. Odnosił się do największego problemu z jakim zmierza się Powiat Stargardzki - problemu wykluczenia społecznego, co za tym idzie długotrwałego bezrobocia. Celem niniejszego projektu było ograniczenie zjawiska długotrwałego bezrobocia i jego przyczyn poprzez wsparcie w zakresie reintegracji zawodowej. Efektem projektu było umożliwienie rozwinięcia i dostosowania umiejętności 47 osób bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych stanowiących grupę wykluczenia społecznego i zagrożonych wykluczeniem do potrzeb nowoczesnego rynku pracy. Rezultatem projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna 47 uczestników projektu poprzez uczestnictwo w zajęciach Klubu Integracji Społecznej, podniesienie ich umiejętności w poruszaniu się po rynku pracy (poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy), zdobycie doświadczenia zawodowego (roboty publiczne, przygotowanie zawodowe), zdobycie kwalifikacji zawodowych (szkolenia zawodowe) oraz podjęcie działalności gospodarczej. Usługi poradnictwa zawodowego dla 47 osób pozwoliły na uzyskanie informacji o możliwościach jakimi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy oraz Ośrodki Pomocy Społecznej w myśl obowiązujących przepisów. Dzięki pomocy w pośrednictwie pracy uczestnicy mogli skorzystać z aktualnych ofert pracy lokalnego rynku pracy.

Jedną z barier osób bezrobotnych, zwłaszcza wykluczonych społecznie jest brak odpowiednich kwalifikacji, dlatego przeprowadzono szkolenia zawodowe dla 41 osób z zakresu opieki nad osobą zależną (w tym kurs komputerowy i doradztwo zawodowe) i szkolenie zawodowe z zakresu magazyniera (w tym wózki jezdniowe, minimum sanitarne, kasa fiskalna, kurs komputerowy i doradztwo zawodowe), 8 osób skierowanych zostało na roboty publiczne, a kolejnych 6 osób na przygotowanie zawodowe. Dzięki tym działaniom osoby te dostosowały swoje umiejętności do aktualnych potrzeb rynku pracy. Na badania lekarskie (w tym psychotechniczne) skierowanych zostało 18 osób w ramach szkoleń zawodowych i 5 osób w ramach przygotowania zawodowego. Ze zwrotu kosztów dojazdu na szkolenia zawodowe skorzystało 15 osób, natomiast na przygotowanie zawodowe 2 osoby. Dwie osoby otrzymały na podjęcie działalności gospodarczej. Przez cały okres realizacji projektu prowadzona była akcja informacyjno - promocyjna połączona z organizacją 2 konferencji prasowych na początku i na końcu realizacji projektu. Ukazały się artykuły prasowe o realizowanym projekcie w lokalnej prasie.

Okres realizacji 01.04.2006r. - 31.12.2006r.

Projekt zakładał 20% efektywność. Miękkim rezultatem projektu jest podniesienie zdolności adaptacyjnych osób bezrobotnych żyjących na marginesie społecznym, wskazanie nowych rozwiązań, możliwości, technologii, nowatorskich form poszukiwania pracy (np. internet, portal EURES, telepraca), podniesienie samooceny oraz umożliwienie bezpośredniego skorzystania z instrumentów, jakimi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w myśl ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przewidziane działania w ramach Klubu Integracji Społecznej doprowadziły do zwiększenia motywacji do poszukiwania zatrudnienia, wypracowania samodzielnego mechanizmu poszukiwania pracy oraz zbudowania odpowiedzialności za własną sytuację na rynku pracy.

Wartością dodaną projektu jest wypracowanie schematu współpracy z potencjalnym klientem pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy a Ośrodkami Pomocy Społecznej oraz budowanie korzystnego wizerunku tychże instytucji rynku pracy wśród lokalnej społeczności.

Projekt realizowany był przez Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie Szczecińskim, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stargardzie Szczecińskim i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dolicach.

Zakładana minimalna 20% efektywność projektu została osiągnięta, 21 z 47 osób uzyskało zatrudnienie po zakończeniu udziału w projekcie, co daje 44,68% efektywność projektu.

  • Wartość projektu - 146.000,09 zł
  • Dofinansowanie - 146.000,09 zł
  • Wkład własny PUP - 0 zł

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę