Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie


Zawartość stron

PROGRAM SPECJALNY PN. NOWY START - 2015










Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie Szczecińskim (PUP) jest instytucją zajmującą się łagodzeniem skutków bezrobocia w powiecie. W myśl ustawowych umocowań wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób pozostających bez zatrudnienia zagrożonych wykluczeniem społecznym, dając im realną szansę zaistnienia na rynku pracy.
Problem niskiej aktywności zawodowej wśród kobiet i mężczyzn zamieszkujących teren powiatu stargardzkiego, prowadzi do utrzymującego się wysokiego poziomu bezrobocia. Jak wynika z danych GUS z dnia 27.01.2015r. stopa bezrobocia w Powiecie Stargardzkim w grudniu 2014 roku wyniosła 17,6%.  Z analizy lokalnego rynku pracy prowadzonej przez PUP zawartej w „Analiza potrzeb lokalnego rynku pracy Powiatu Stargardzkiego"  wynika, iż zjawiskami społecznymi wpływającymi na poziom i strukturę bezrobocia w powiecie są głównie: długotrwałe bezrobocie, bezrobocie wśród osób młodych i osób starszych, brak stażu pracy, brak doświadczenia zawodowego i kwalifikacji zawodowych.
Przeprowadzona diagnoza osób bezrobotnych i poszukujących pracy w zakresie ich sytuacji zawodowej ma wpływ na obszary wsparcia w programie oraz umożliwiła zdefiniowanie celu, którym jest: podniesienie poziomu aktywności zawodowej i społecznej oraz zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy uczestniczących w zajęciach centrum integracji społecznej. Program specjalny jest odpowiedzią na potrzeby trudnego klienta, wymagającego niestandardowego wsparcia w procesie aktywizacji.

Czas realizacji projektu: 01.02.2015r. – 31.08.2015r.

 Cel programu: 
Cel główny programu:
  • podniesienie poziomu aktywności zawodowej i społecznej oraz zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy uczestniczących w zajęciach centrum integracji społecznej.
 Cele szczegółowe:
  • nabycie wiedzy i umiejętności poruszania się po rynku pracy (usługi doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy, wsparcie psychologiczne),
  • zdobycie kwalifikacji zawodowych (szkolenie zawodowe).
Grupa docelowa: 
Program skierowany był do 12 osób poszukujących pracy, będących uczestnikami zajęć w Centrum Integracji Społecznej.
W pierwszej kolejności do udziału w programie kierowano osoby długotrwale pozostające bez zatrudnienia, zagrożone wykluczeniem społecznym, w stosunku do których wcześniej stosowane usługi i instrumenty rynku pracy okazały się niewystarczające do powrotu na rynek pracy.
 
 
Działania:
Działania przewidziane w programie miały charakter kompleksowy. Uczestnicy programu skorzystali ze wszystkich zaplanowanych form wparcia:
  • poradnictwo zawodowe,
  • pośrednictwo pracy ,
  • specjalistyczna pomoc psychoedukacyjna,
  • szkolenie zawodowe –  szkolenie ogólnobudowlane z modułami: : murarz – tynkarz; malarz – szpachlarz; monter instalacji sanitarnej,
  • integracja społeczno – zawodowa .
 Rezultaty: 
 
Lp.
 
Miernik
 
Osiągnięta  wartość miernika
 
 
Tryb dokonania oceny
(źródło weryfikacji/pozyskania danych do pomiaru wskaźnika oraz czas pomiaru)
 
1
% osób objętych usługą poradnictwa zawodowego  
100%
Syriusz / pomiar po udzieleniu wsparcia
 
2
% osób objętych usługą pośrednictwa pracy  
100%
Syriusz / pomiar po udzieleniu wsparcia
 
3
% osób, które zdobyły kwalifikacje zawodowe, po ukończonym szkoleniu  
100%
Syriusz, zaświadczenie / pomiar
po udzieleniu wsparcia
 
4
 
% osób, które podejmą zatrudnienie*
 
90%
Syriusz, umowa o pracę / pomiar po zakończonym udziale w programie
 
5
 
% osób, które zakończą udział
w programie
 
83,33%
Syriusz, zaświadczenie, umowa
o pracę / pomiar po zakończonej realizacji programu
  * Efektywność zatrudnieniowa – ustalona jako  iloraz  liczby  uczestników programu specjalnego,  którzy  po zakończeniu udziału w określonej formie aktywizacji uzyskali w okresie do 3 miesięcy zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub podjęli działalność gospodarczą oraz liczby uczestników programu specjalnego, którzy zakończyli udział w programie specjalnym.
  • liczba osób skierowanych – 14 osób,
  • liczba osób, które przerwały udział w programie – 4 osoby ( 2 osoby na etapie szkolenia – uzupełniono liczbę osób w programie; 2 osoby na etapie zajęć w CIS),
  • liczba osób, które zakończyły udział w programie – 10 osób,
  • liczba osób, które podjęły zatrudnienie – 10 osób ( w tym 1 osoba, która przerwała udział w programie na etapie zajęć w CIS).
 Źródło finansowani: Fundusz Pracy w ramach 10% limitu na 2015 rok. 

Całkowita wartość programu:             63 483,41 zł

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę