Nabory wniosków - Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie


Zawartość stron

PRACOWNICY PODLEGAJĄCY DOFINANSOWANIU

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników ramach art. 15zzb, 15zze oraz 15zze2 Ustawy z dnia 02.03.2020 r. o szczegółowych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 347 z późn. zm.), zgodnie z art. 15zzzh ww. ustawy,  stanowi pomoc publiczną mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce i udzielane jest zgodne z warunkami zawartymi w Komunikacie Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (2020/C 91 I/01) (Dz. Urz. UE C 91I z 20.03.2020, str. 1).
 
Pomoc ta, zgodnie z sekcją 3.10 pkt 42 Komunikatu Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19, ma na celu uniknięcie zwolnień w czasie epidemii COVID-19 oraz przyznawana jest na rzecz pracowników, którzy w przeciwnym wypadku zostaliby zwolnieni w konsekwencji zawieszenia lub ograniczenia działalności gospodarczej z powodu epidemii COVID-19.
 
Pomoc ta nie jest udzielana na tworzenie nowych miejsc pracy, tylko na utrzymanie istniejących stanowisk. Wsparciem nie mogą zostać objęci nowozatrudnieni pracownicy. Przyjęto, że pracownik powinien pozostawać w zatrudnieniu co najmniej 1 miesiąc przed miesiącem złożenia wniosku.

Jednocześnie, w przypadku jeżeli  wnioskodawca składał wcześniej wnioski o wsparcie w ramach art 15zzb lub 15zze lub 15zze2 ww. ustawy,  dofinansowanie wynagrodzeń może zostać przyznane tylko dla tych pracowników, którzy byli zatrudnieni na dzień złożenia pierwszego wniosku o ww. wsparcie.

(zmodyfikowano 17.09.2020 r.)

Przedsiębiorca, który deleguje pracowników za granicę może skorzystać z dofinansowania do części wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne (art. 15zzb) dla oddelegowanych pracowników, przez okres maksymalnie 3 miesięcy wyłącznie w sytuacji gdy składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatek od osób fizycznych od tych wynagrodzeń odprowadzane są w Polsce.
(dodano 30.07.2020 r.)

BADANIE SPADKU OBROTÓW

Spadek obrotów gospodarczych należy zbadać najwcześniej od dnia 01.01.2020 r. 02.01.2020 r.(skreślono 23.06.2020 po zmianach do ustawy):
  1. w ciągu 2 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych przypadających w 2020 r. (wybranych przez przedsiębiorcę, pierwszym pełnym miesiącem może być styczeń 2020 r.,) do analogicznych miesięcy roku 2019, przy czym miesiące te muszą się zakończyć przed dniem złożenia wniosku (wniosek w takim przypadku nie może zostać złożony w ostatnim dniu miesiąca, który brany był pod uwagę do obliczenia spadku obrotów),
    lub
  2. 2 kolejnych miesięcy liczonych jako 2 x 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, jeżeli miesiąc porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego w 2020 r. do okresu 2 kolejnych miesięcy liczonych jako 2 x 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych rozpoczynającego się analogicznego dnia roku 2019 (w przypadku objęcia badaniem miesiąca lutego okresy porównawcze 2 x po 30 dni zaczynać się będą tego samego dnia wybranego przez przedsiębiorcę, ale kończyć się będą innego dnia, gdyż luty 2019 i luty 2020 r. miały różną liczbę dni), wybrany okres porównawczy w 2020 r. musi się zakończyć przed dniem złożenia wniosku (dzień złożenia wniosku nie może być ostatnim dniem okresu porównawczego).
(zmodyfikowano 23.06.2020 r.)

DOFINANSOWANIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH PRACĘ W RAMACH UMÓW CYWILNOPRAWNYCH

Zgodnie z art. 15zzb ust. 2 ustawy z dnia 02.03.2020 r. o szczegółowych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 347 z późn. zm.) dofinansowanie wynagrodzeń może zostać przyznane na osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę nakładczą lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo która wykonuje pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń: emerytalnemu i rentowemu, z wyjątkiem pomocy domowej zatrudnionej przez osobę fizyczną.
 
WYNAGRODZENIE, KTÓRE PODLEGA DOFINANSOWANIU
 
W art. 15zzb, 15zze i 15zze2 ww. ustawy jest mowa o wynagrodzeniu pracownika, przez co należy rozumieć miesięczne wynagrodzenie brutto, a więc wynagrodzenie o charakterze stałym i bezpośrednio związanym z wykonywaną funkcją lub zajmowanym stanowiskiem bez dodatków, których uruchomienie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika dodatkowych przesłanek, jak np. wykonywania określonych zadań. Dodatek funkcyjny, który stanowi stały element wynagrodzenia, powinien zostać uwzględniony w kwocie wynagrodzenia brutto. Należy podać stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika.
 
BRAK MOŻLIWOŚCI DOFINANSOWANIA DLA PRACOWNIKÓW, KTÓRYCH WYNAGRODZENIE ZOSTAŁO ALBO ZOSTANIE DOFINANSOWANE Z INNYCH ŚRODKÓW PUBLICZNYCH

Zgodnie z art. 15zzb ust. 12  ww. ustawy przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w tej części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych źródeł publicznych.
Zgodnie z wyjaśnieniami MRPiPS dofinansowania wynagrodzeń przedsiębiorca nie może uzyskać na pracowników, do wynagrodzeń których otrzymuje np.:
  • dotacje ze środków publicznych,
  • refundację części kosztów wynagrodzeń w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych lub innych form wsparcia z któregokolwiek Powiatowego Urzędu Pracy
  • dofinansowanie wynagrodzeń z Wojewódzkiego Urzędu Pracy,
  • dofinansowanie ze środków PFRON.
(zmodyfikowano 21.05.2020 r.)

ŁĄCZENIE DOFINANSOWANIA NA WYNAGRODZENIA WYPŁACANEGO PRZEZ PUP I WUP

Przedsiębiorca może uzyskać dofinansowanie wynagrodzeń na łączny okres 3 miesięcy.

Dofinansowanie może być wypłacane przez 3 miesiące przez WUP albo przez 3 miesiące przez PUP.

Dofinansowanie może również być wypłacane np. 2 miesiące przez WUP oraz 1 miesiąc przez PUP.

W przypadku uzyskania dofinansowania z jednej instytucji na okres 3 miesięcy, nie ma możliwości uzyskania dofinansowania na kolejne 3 miesiące z innej instytucji.

(dopisano 25.06.2020 r.)

DOFINANSOWANIE WYNAGRODZEŃ DLA SPÓŁEK CYWILNYCH

Zgodnie z wyjaśnieniami MRPiPS wspólnicy spółki cywilnej, w przypadku zatrudniania pracowników, występują jako zbiorowy pracodawca. W związku z powyższym z wnioskiem o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne może wystąpić tylko wspólnik uprawniony do reprezentowania ww. pracodawcy zbiorowego. We wniosku  wspólnik podaje  dane  spółki cywilnej (w tym NIP, REGON oraz numer rachunku bankowego).

PIERWSZY MIESIĄC DOFINANSOWANIA

Zgodnie z art. 15zzb ust. 5 ww. ustawy dofinansowanie może zostać przyznane od miesiąca złożenia wniosku.
Prosimy nie ujmować we wniosku miesięcy, które już upłynęły. W takich przypadkach wniosek będzie wymagał korekty, co opóźni możliwość przyznania dofinansowania.
 


 

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę