RPO-2018
Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie informuje, iż w związku z realizacją projektu „Aktywizacja osób pozostających bez pracy w wieku 30 lat i więcej, w szczególności znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy w powiecie stargardzkim (VI)" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej VI Działania 6.5 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (RPO WZ 2014-2020), dysponuje środkami finansowymi na podjęcie działalności gospodarczej.
Środki będą przyznawane zgodnie z założeniami ww. projektu.
 
1. GŁÓWNE ZAŁOŻENIE PROJEKTU:
 
Do programu zostaną zakwalifikowane wyłącznie osoby bezrobotne, które ukończyły 30 rok życia i spełniają co najmniej jeden z poniższych czynników: Grupą preferowaną są osoby, które spełniają co najmniej dwa z powyższych czynników.
  
2. Osoby bezrobotne zainteresowane uzyskaniem środków na podjęcie działalności gospodarczej mają zapewnione obowiązkowe bezpłatne doradztwo w zakresie rozpoczęcia działalności   gospodarczej.

Z doradztwa należy skorzystać przed złożeniem wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Usługi świadczone są przez:
 
 OL-TAX Sp. z o.o.,
ul. Piłsudskiego 15/3, 73-110 Stargard

Punkt konsultacyjny  czynny jest
od wtorku do piątku w godz. od 9:00 do 15:00.
 
3. Po złożeniu wniosku osoby bezrobotne zostaną skierowane na obowiązkowe szkolenie z zakresu  przedsiębiorczości.

Osoby, które odbyły takie szkolenie we własnym zakresie, po udokumentowaniu tego faktu, mogą zostać zwolnione z tego obowiązku.
 
4. Osoby, które otrzymają środki na działalność gospodarczą w ramach projektu „Aktywizacja osób pozostających bez pracy w wieku 30 lat i więcej, w szczególności znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy w powiecie stargardzkim (VI)" mają obowiązek utrzymania działalności gospodarczej przez okres co najmniej 15 miesięcy.

5. Na etapie wniosku, osoba bezrobotna musi zaproponować zabezpieczenie ewentualnego zwrotu środków. Szczegółowe informacje dotyczące zabezpieczenia:
 
WYJAŚNIENIA DOTYCZĄCE ZABEZPIECZEŃ

Wnioski o przyznanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyjmowane będą od dnia 28.01.2020 r. do 11.02.2020 r.
 
Urząd dysponuje środkami finansowymi dla 60 osób bezrobotnych w kwocie nieprzekraczającej 25.000,00 złotych.
 
O sposobie rozpatrzenia wniosku osoby bezrobotne będą informowane w terminie do trzydziestu dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
 
Informacje merytoryczne dotyczące warunków uzyskania środków na podjęcie działalności gospodarczej udzielane są w pok. 303, III piętro.
 
Obowiązujące formularze wniosków można pobrać w pok. 303  lub na stronie internetowej stargard.praca.gov.pl w zakładkach:
- dokumenty do pobrania,
     - bezrobotni i poszukujący pracy,
            - środki na podjęcie działalności gospodarczej.

FORMULARZE WNIOSKÓW

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami tel.: (91) 834-53-60, (91) 834-53-61.
 
WAŻNE INFORMACJE:
 
Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie informuje, że:
  1. bezzwrotne środki publiczne na podjęcie działalności gospodarczej, można pozyskać tylko jeden raz w życiu, niezależnie od źródła finansowania (Fundusz Pacy, środki unijne, PFRON, inne środki publiczne) i niezależnie od instytucji, która takie środki przyznała
 
Podstawa prawna:
§ 6 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U z 2017, poz. 1380)

§ 6.3. Do wniosku o dofinansowanie bezrobotny, absolwent CIS lub absolwent KIS dołączają oświadczenia o:
1) nieotrzymaniu bezzwrotnych środków Funduszu Pracy lub innych bezzwrotnych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej;

 
  1. wszelkie wsparcie osobom bezrobotnym udzielane jest na podstawie indywidualnego planu działania; indywidualny plan działania przygotowywany jest, przy udziale osoby bezrobotnej, w trakcie pierwszej wizyty u doradcy klienta; pierwszy termin wizyty do doradcy klienta wyznaczany jest przez pracowników urzędu rejestrujących osoby bezrobotne.
 
Wnioski o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej należy składać
po ustaleniu indywidualnego planu działania

 
Podstawa prawna:
Art. 34a. Ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r., poz. 1482 z późn. zm.).
 
Art. 34a. 
1. Powiatowy urząd pracy, udzielając bezrobotnemu pomocy określonej w ustawie, przygotowuje indywidualny plan działania. Indywidualny plan działania może być przygotowany również dla poszukującego pracy.
1a. Pomoc udzielana przez powiatowy urząd pracy w ramach indywidualnego planu działania jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości bezrobotnego lub poszukującego pracy, z uwzględnieniem jego wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz możliwości podjęcia pracy lub działalności gospodarczej.
2. Indywidualny plan działania jest przygotowywany przez doradcę klienta przy udziale bezrobotnego lub poszukującego pracy i zawiera w szczególności:
1)  działania możliwe do zastosowania przez urząd pracy w ramach pomocy określonej w ustawie;
2)  działania planowane do samodzielnej realizacji przez bezrobotnego lub poszukującego pracy w celu poszukiwania pracy;
3)  planowane terminy realizacji poszczególnych działań;
4)  formy, planowaną liczbę i terminy kontaktów z doradcą klienta lub innym pracownikiem urzędu pracy;
5)  termin i warunki zakończenia realizacji indywidualnego planu działania.