Założeniem wsparcia w postaci szkoleń i staży współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 (FRPZ 2021-2027) dla osób młodych w wieku 18-29 lat jest uzyskanie kwalifikacji i podjęcia zatrudnienia przez osobę bezrobotną.
Wsparcie to realizowane będzie na podstawie regionalnej lub lokalnej diagnozy rynku pracy, przy czym priorytetowo kierowane będzie w obszarach takich jak:
- umiejętności cyfrowe,
- umiejętności „zielone",
- umiejętności niezbędnych z punktu widzenia Inteligentnych specjalizacji Województwa Zachodniopomorskiego (opracowanie Szczecin 2022 r.).;
- umiejętności niezbędnych w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi.
Ad. 1
Umiejętności cyfrowe - kompetentne, świadome i kreatywne wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, związane z pracą, nauką, aktywnym udziałem w życiu społecznym.
Europejskie Ramy Kompetencji Cyfrowych dla Obywateli, określane jako DigComp, opracowane przez Komisję Europejską grupują je w 5 obszarach tematycznych:
- Informacja i dane,
- Komunikacja i współpraca,
- Tworzenie treści cyfrowych,
- Bezpieczeństwo,
- Rozwiązywanie problemów.
Ad. 2
Umiejętności zielone – umiejętności niezbędne na zielonych miejscach pracy.
W kontekście zielonej gospodarki przed osobami młodymi otwiera się perspektywa pracy w nowych sektorach/branżach związanych z energetyką, adaptacją do zmian klimatu, gospodarką odpadami i ochroną środowiska.
Przykładowe zawody związane z zielonymi miejscami pracy – sektor alternatywnych źródeł energii przy produkcji, montażu i instalowaniu ogniw fotowoltaicznych, paneli słonecznych, zawody związane z zazielenieniem przestrzeni publicznej i ochroną bioróżnorodności, pracownicy transportu zbiorowego itp.
Ad. 3
Inteligentne specjalizacje – określone obszary gospodarcze o największych możliwościach rozwojowych mających potencjał do budowania przewagi konkurencyjnej.
Inteligentne specjalizacje Pomorza Zachodniego:
- Technologie i usługi przyszłości,
- Inteligentne metody wytwarzania wyrobów i maszyn,
- Produkty chemiczne dla zrównoważonego rozwoju, Przetwórstwo naturalne nowej generacji,
- Niebieska gospodarka i zielony transport,
- Turystyka i jakość życia
Przyjmuje się, że dany podmiot działa w obszarze będącym inteligentną specjalizacją nie tylko wtedy, gdy jego główny kod PKD jest zgodny z inteligentną specjalizacją, lecz także wtedy, gdy pozostałe kody PKD są zgodne z inteligentnymi specjalizacjami pod warunkiem, że merytoryczna, udokumentowana działalność tego podmiotu posiada istotny związek gospodarczy z daną inteligentną specjalizacją.
Ad. 4
Umiejętności niezbędne w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczym.
Usługi zdrowotne obejmują działalność:
- szpitali,
- publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- praktyk lekarskich (ogólnych i specjalistycznych),
- fizjoterapeutyczną,
- pogotowia ratunkowego,
- praktyk pielęgniarek i położnych,
- paramedyczną (irydologia, homeopatia, akupunktura, akupresura itp.),
- pozostałe działalności w zakresie opieki zdrowotnej sklasyfikowane w PKD 86.90.E.
Pomoc osobom niesamodzielnym (np.: starszym, niepełnosprawnym, chorym) w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Pomoc ta świadczona może być zarówno w domu podopiecznego, jak i w placówkach określonych w dziale 87 i 88 Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).