Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie


Zawartość stron

Program aktywizacji osób bezrobotnych w Powiecie Stargardzkim pn.: LEPSZE JUTRO - Rezerwa Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego


Projekt "Lepsze jutro" był projektem partnerskim, będącym wynikiem konsultacji społecznych prowadzonych w ramach zawiązanego dnia 6 października 2005 roku Lokalnego Partnerstwa Na Rzecz Rynku Pracy Powiatu Stargardzkiego. Odnosił się do jednego z większych problemów z jakimi zmierzają się gminy Powiatu Stargardzkiego - problemu bezrobocia, wykluczenia społecznego i patologii jakie ono za sobą niesie zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, pozostawionym samym sobie, często mającym problemy z przystosowaniem się do życia, nie należycie przygotowanym do wejścia w dorosłe życie. Celem niniejszego projektu była próba ograniczenia tego zjawiska poprzez organizację zajęć w Świetlicach Środowiskowych dla dzieci narażonych na wykluczenie społeczne. Efektem projektu, jednocześnie elementem nowatorskim jest zainteresowanie się grupą szczególnego ryzyka tj. dziećmi i młodzieżą, zmiana ich mentalności, wskazanie innych wzorców zachowawczych, aktywizacja poprzez udział w zajęciach Świetlic. Rezultatem projektu jest aktywizacja zawodowa 70 uczestników projektu poprzez zatrudnienie w ramach robót publicznych osób prowadzących 43 Świetlice Środowiskowe, będących animatorami zajęć dla 1100 osobowej grupy dzieci i młodzieży oraz udzielenie dotacji - jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Usługi poradnictwa zawodowego dla 70 uczestników projektu pozwoliły im uzyskać informacje o możliwościach jakimi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w myśl obowiązujących przepisów. Dzięki pomocy w pośrednictwie pracy po zakończeniu finansowania robót publicznych uczestnicy projektu skorzystali z aktualnych ofert rynku pracy. Przez cały okres realizacji projektu prowadzona była akcja informacyjno - promocyjna połączona z organizacją 2 konferencji prasowych na początku i na końcu realizacji projektu. Ukazały się także artykuły prasowe o realizowanym projekcie.

Okres realizacji projektu: 01.04.2006r. - 31.12.2006r.

Założono 20% efektywność projektu. Miękkim rezultatem projektu było podniesienie zdolności adaptacyjnych dzieci i młodzieży z terenu gmin Powiatu Stargardzkiego żyjących na marginesie społecznym, wskazanie innych rozwiązań, możliwości, podniesienie samooceny oraz umożliwienie 70 osobom bezpośredniego skorzystania z instrumentów jakimi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w myśl ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wartością dodaną projektu jest wypracowanie schematu współpracy z potencjalnym klientem Powiatowego Urzędu Pracy oraz budowanie korzystnego wizerunku tejże instytucji rynku pracy wśród lokalnej społeczności. Projekt realizowany był w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz Świetlicach Środowiskowych znajdujących się na terenie gmin będących Partnerami projektu.

Analiza finansowo - merytoryczna projektu dokonana w trakcie jego realizacji wykryła oszczędności z tytułu rezygnacji pojedynczych uczestników z udziału w projekcie bądź nie wykorzystania maksymalnych kwot zaplanowanych świadczeń. W związku z powyższym Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie Szczecińskim wystąpił z prośbą do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie o wyrażenie zgody na wykorzystanie powyższych środków na udzielenie 7 dotacji - jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Wojewódzki Urząd Pracy wyraził zgodę na dokonanie przesunięć w projekcie, w związku z powyższym instrumenty zaplanowane do realizacji w ramach projektu poszerzono o dotacje na podjęcie działalności gospodarczej.

Rezultatem projektu "Lepsze jutro" była aktywizacja 70 osób bezrobotnych poprzez skierowanie 63 osób na roboty publiczne do 43 Świetlic Środowiskowych znajdujących się na terenie Powiatu Stargardzkiego, wypłacenie świadczeń związanych z skierowaniem powyższych osób na roboty publiczne, zwrot kosztów dojazdu na roboty publiczne 7 osobom uczestniczącym w projekcie oraz udzielenie 7 dotacji na podjęcie działalności gospodarczej. Wszystkie osoby uczestniczące w projekcie objęte zostały procesem doradztwa i pośrednictwa pracy. Z działalności Świetlic Środowiskowych w okresie realizacji projektu skorzystało około 1100 dzieci zamieszkujących tereny wiejskie i miejskie powiatu.

W wyniku realizacji projektu 23 osoby z 70 osób uzyskały zatrudnienie po zakończeniu udziały w projekcie co daje rzeczywistą efektywność projektu na poziomie 32,86%.

 
  • Wartość projektu - 545.932,98 zł
  • Dofinansowanie - 545.932,98 zł
  • Wkład własny PUP - 0 zł

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę