Nabór wniosków o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej

Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie informuje, dysponuje środkami finansowymi na podjęcie działalności gospodarczej.
 
Środki na podjęcie działalności gospodarczej może uzyskać:
  • osoba bezrobotna,
  • opiekun osoby niepełnosprawnej zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy, niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, (opiekunem osoby niepełnosprawnej jest członek rodziny opiekujący się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji lub osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności)
  • absolwent centrum integracji społecznej,
  • absolwent klubu integracji społecznej.
Osoby, które otrzymają środki na działalność gospodarczą mają obowiązek utrzymania działalności gospodarczej przez okres co najmniej 15 miesięcy.
 
Na etapie wniosku, osoba bezrobotna musi zaproponować zabezpieczenie ewentualnego zwrotu środków. Szczegółowe informacje dotyczące zabezpieczenia:
 
WYJAŚNIENIA DOTYCZĄCE ZABEZPIECZEŃ

Wnioski o przyznanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyjmowane będą od dnia 23.01.2023 r. do 06.02.2023 r.

O sposobie rozpatrzenia wniosku osoby bezrobotne zostaną poinformowane w terminie do 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.

Urząd dysponuje środkami na udzielenie wsparcia 47 osobom bezrobotnym w kwocie nieprzekraczającej 35.000,00 złotych.

Obowiązujące formularze wniosków można pobrać ze  strony internetowej stargard.praca.gov.pl w zakładkach:
  • dokumenty do pobrania,
  • środki na podjęcie działalności gospodarczej.
 FORMULARZE WNIOSKÓW

Informacje merytoryczne dotyczące przyznawania środków na podjęcie działalności można uzyskać:
  • telefonicznie pod numerem tel. (91) 834-53-60 lub (91) 834-53-61   lub
  • osobiście po  umówieniu wizyty przez stronę internetową https://bezkolejki.eu/pupstargard (Dotacje na rozpoczęcie działalności)  lub
  • osobiście po pobraniu numerka z biletomatu w siedzibie PUP Stargard (Dotacje na rozpoczęcie działalności).
     
WAŻNE INFORMACJE:
Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie informuje, że: 
  1. bezzwrotne środki publiczne na podjęcie działalności gospodarczej, można pozyskać tylko jeden raz w życiu, niezależnie od źródła finansowania (Fundusz Pacy, środki unijne, PFRON, inne środki publiczne) i niezależnie od instytucji, która takie środki przyznała
Podstawa prawna:
§ 6 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (tj.: Dz. U z 2022, poz. 243)
 
§ 6.3.Do wniosku o dofinansowanie bezrobotny, absolwent CIS lub absolwent KIS dołączają oświadczenia o:
1) nieotrzymaniu bezzwrotnych środków Funduszu Pracy lub innych bezzwrotnych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej;
 
  1. wszelkie wsparcie osobom bezrobotnym udzielane jest na podstawie indywidualnego planu działania; indywidualny plan działania przygotowywany jest, przy udziale osoby bezrobotnej, w trakcie pierwszej wizyty u doradcy klienta; pierwszy termin wizyty do doradcy klienta wyznaczany jest przez pracowników urzędu rejestrujących osoby bezrobotne.
 
Wnioski o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej należy składać po ustaleniu indywidualnego planu działania 
 
Podstawa prawna: Art. 34a. Ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj.: Dz. U. z 2022 r., poz. 690 z późn. zm.). 
 
Art. 34a.
1.Powiatowy urząd pracy, udzielając bezrobotnemu pomocy określonej w ustawie, przygotowuje indywidualny plan działania. Indywidualny plan działania może być przygotowany również dla poszukującego pracy.
1a. Pomoc udzielana przez powiatowy urząd pracy w ramach indywidualnego planu działania jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości bezrobotnego lub poszukującego pracy, z uwzględnieniem jego wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz możliwości podjęcia pracy lub działalności gospodarczej.
2. Indywidualny plan działania jest przygotowywany przez doradcę klienta przy udziale bezrobotnego lub poszukującego pracy i zawiera w szczególności:
1) działania możliwe do zastosowania przez urząd pracy w ramach pomocy określonej w ustawie;
2) działania planowane do samodzielnej realizacji przez bezrobotnego lub poszukującego pracy w celu poszukiwania pracy;
3) planowane terminy realizacji poszczególnych działań;
4) formy, planowaną liczbę i terminy kontaktów z doradcą klienta lub innym pracownikiem urzędu pracy;
5) termin i warunki zakończenia realizacji indywidualnego planu działania.
Informacje o publikacji dokumentu