14 września 2023 r. dyrekcja oraz pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie mieli przyjemność oficjalnie otworzyć na terenie urzędu pracy Punkt doradztwa dla młodzieży w Stargardzie. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: pani Iwona Wiśniewska Starosta Stargardzki, przedstawiciele szkół ponadpodstawowych Stargardu oraz Partner projektu.
Projekt pilotażowy realizowany jest w partnerstwie, w którym rolę Lidera pełni Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie, a Partnera MW Consulting Spółka z o.o. w Szczecinie.
W ramach otrzymanego dofinansowania ze środków rezerwy Funduszu Pracy powstał Punkt doradztwa dla młodzieży w Stargardzie, w którym doradcy zawodowi, pośrednicy pracy oraz specjaliści z różnych dziedzin udzielają informacji i wsparcia osobom do 30 roku życia.
Punkt doradztwa dla młodzieży czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30 oraz dodatkowo w każdą środę od 15:00 do 17:00 w hotelu Kyriad ul. Spichrzowa 2 w Stargardzie.
Punkt doradztwa dla młodzieży w Stargardzie to nowe miejsce na mapie Powiatu Stargardzkiego oferujące osobom młodym wsparcie w zakresie usług:
- aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego,
- pośrednictwa pracy,
- doradztwa psychologicznego,
- doradztwa w zakresie możliwych form pomocy społecznej,
- doradztwa w zakresie edukacji,
- doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej,
- doradztwa w zakresie możliwości mieszkaniowych,
- doradztwa prawnego i ekonomicznego.
Osoba zainteresowana w ramach prowadzonego Punktu doradztwa dla młodzieży będzie miał możliwość wyboru 1 z 4 dostępnych ścieżek uczestnictwa lub pozyskania informacji:
- Pełne uczestnictwo w projekcie dla 40 osób zarejestrowanych w Powiatowy Urzędzie Pracy w Stargardzie, przedstawia się następująco:
- Spotkania informacyjne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Stargardzie dla kandydatów na uczestników projektu – spotkania indywidualne lub grupowe.
- Wizyty indywidualne kandydatów w Punkcie doradztwa dla młodzieży i wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz deklaracji uczestnictwa w projekcie pilotażowym.
- Wywiad wstępny z doradcą zawodowym, który określi wstępnie potrzeby wsparcia dla uczestnika projektu oraz z psychologiem - badanie poziomu motywacji do uczestnictwa w projekcie. Informacje z wywiadów trafiają do doradcy biznesowego, który opracowuje sesje audytu kompetencyjnego.
- Realizacja audytu kompetencyjnego w formie grupowej z udziałem specjalistów jako asesorów: doradcy zawodowego, pośrednika pracy, psychologa, doradcy biznesowego. W ramach zadań indywidualny i grupowych badane są kompetencje i postawy w obszarach:
- analitycznego myślenia,
- umiejętności współpracy i budowania relacji w zespole,
- kreatywnego myślenie.
- Po zakończonym audycie kompetencyjnym, doradca biznesowy przygotowuje Indywidualny Raport Kompetencyjny Uczestnika Projektu „na wejściu" do projektu. Raport stanowi analizę uczestnika projektu w oparciu o ustalone wcześniej wskaźniki i skale:
- jego słabych i mocnych stron,
- poziomu motywacji do zmiany i usamodzielnienia,
- informację o deficytach edukacyjnych ,
- zawiera ścieżkę uczestnictwa w projekcie.
- Gotowy raport w tym jego ścieżka uczestnictwa w projekcie jest prezentowana uczestnikowi projektu przez doradcę zawodowego .
- Uczestnik projektu realizuje swoją indywidualną ścieżkę uczestnictwa w projekcie
w formie doradztwa indywidualnego w wymiarze który określa jego ścieżka. Może to być doradztwo następujących specjalistów:
- doradca zawodowy,
- specjalista ds. opieki społecznej,
- psycholog,
- specjalista ds. zdrowia i profilaktyki zdrowotnej/dietetyk,
- specjalista ds. edukacji,
- specjalista w zakresie kwestii mieszkaniowych,
- prawnik,
- specjalista ds. ekonomiczno-finansowych.
- Uczestnik projektu realizuje udział w projekcie w ramach indywidualnej ścieżki również w formach grupowych:
- Warsztaty „Asertywność i techniki radzenia sobie ze stresem";
- Warsztaty „Motywacja i inspiracja jako podstawa do aktywnego życia";
- Warsztaty „Praca i współpraca w zespole. Rozwiązywanie problemów i konfliktów";
- Warsztaty kulinarne;
- Warsztaty „Zarządzania własnym budżetem - zarabiam, gospodaruję, oszczędzam";
- Warsztaty, których tematyka zostanie zdefiniowana po audytach kompetencyjnych.
- Uczestnikowi projektu przysługuje przez okres 3-miesięcy stypendium uczestnictwa w projekcie.
- Na koniec ścieżki uczestnictwa dokonywany jest ponowny audyt kompetencyjny aby zmierzyć czy u uczestnika projektu nastąpił progres kompetencyjny. Zostaje opracowany raport końcowy. Jego wyniki są przedstawiane uczestnikowi projektu przez doradcę zawodowego.
- Po zakończonych formach aktywizacji zawodowej i społecznej uczestnik projektu może być skierowany przez urząd pracy na staż (finansowany poza projektem pilotażowym) lub do pracy, lub podjąć zatrudnienie we własnym zakresie.
- W trakcie stażu lub zatrudnienia uczestnik projektu może zgłaszać się do Punktu doradztwa dla młodzieży jeśli potrzebuje dodatkowego doradztwa i wsparcia specjalistów.
- Krótka ścieżka uczestnictwa w projekcie dla 40 osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Stargardzie.
- Spotkania informacyjne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Stargardzie dla kandydatów na uczestników projektu – spotkania indywidualne lub grupowe.
- Wizyty indywidualne kandydatów w Punkcie doradztwa dla młodzieży i wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz deklaracji uczestnictwa w projekcie pilotażowym.
- Wywiad wstępny z doradcą zawodowym – określenie potrzeb uczestnika projektu.
- Doradztwo specjalisty/specjalistów (3h/UP).
- Uzyskanie informacji w Punkcie - 200 osób.
- Przekazanie informacji o Punkcie w szkołach - 150 osób.
Dlatego Punkt w charakterze udzielania informacji będzie obsługiwał:
- Młodzież,
- Rodziców, dziadków, starsze rodzeństwo i opiekunów osób młodych,
- Nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych,
- Pracodawców,
- Przedstawicieli instytucji powiatowych i gminnych,
- Inne osoby zainteresowane rozwojem i usamodzielnieniem osób młodych.
Od października 2023 r. doradcy zawodowi rozpoczną cykl spotkań informacyjnych z uczniami ostatnich klas szkół ponadpodstawowych.