Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie


Zawartość stron


Europejski Fundusz Społeczny, stworzony w 1957 roku, jest głównym narzędziem finansowym Unii Europejskiej służącym do inwestowania w kapitał ludzki. Wspiera zatrudnienie i pomaga zdobywać lepsze wykształcenie i umiejętności. To z kolei zwiększa szanse na rynku pracy.

Państwa członkowskie i regiony opracowują własne Programy Operacyjne EFS, które stanowią reakcję na realne potrzeby "w terenie".

Europejski Fundusz Społeczny (EFS) jest jednym z funduszy strukturalnych UE. Został stworzony, by redukować różnice w zamożności i jakości życia we wszystkich państwach członkowskich i regionach UE. Tak więc fundusz promuje spójność gospodarczą i społeczną.

EFS zajmuje się promocją zatrudnienia w UE. Pomaga państwom członkowskim, sprawiając że siła robocza i firmy są lepiej przygotowane do stawienia czoła nowym, globalnym wyzwaniom.

W okresie 2007-2013 około 75 miliardów euro trafi do państw członkowskich i regionów w ramach realizowania ustalonych zamierzeń.

Polska korzysta z możliwości, jakie stwarza Europejski Fundusz Społeczny (EFS), od początku członkostwa w Unii Europejskiej, a więc od 1 maja 2004 roku. W okresie programowania 2004 - 2006 ze środków EFS współfinansowane były projekty realizowane w ramach:

  • Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL)
  • II Priorytetu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR)
  • Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.

W obowiązującym okresie programowania 2007 - 2013 środki EFS finansować będą wyłącznie działania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki PO KL.

Rada Ministrów przyjęła projekt Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL), który jest jednym z programów operacyjnych służących realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce.

Alokacja finansowa Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w Polsce to 11,5 mld. EURO, w tym: EFS - 85% tj. 9,7 mld. EURO, środki krajowe - 15% tj. 1,7 mld. EURO.

Alokacja finansowa Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w Województwie Zachodniopomorskim to ok. 306 mln. EURO, w tym: EFS - 85% tj. 260,1 mln. EURO, środki krajowe - 15% tj. 45,9 mln. EURO.

PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI (PO KL)

Dążąc do efektywnego rozwoju zasobów ludzkich Program Operacyjny Kapitał Ludzki koncentruje wsparcie na następujących obszarach: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnienia związane z budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli i wdrażaniem zasady dobrego rządzenia.

Celem głównym Programu jest: wzrost zatrudnienia i spójności społecznej. Do osiągnięcia tego celu przyczynia się realizacja sześciu celów strategicznych do których należą:

  • Podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo
  • Zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego
  • Poprawa zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce
  • Upowszechnienie edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia przy równoczesnym zwiększeniu jakości usług edukacyjnych i ich silniejszym powiązaniu z potrzebami gospodarki opartej na wiedzy
  • Zwiększenie potencjału administracji publicznej w zakresie opracowywania polityk i świadczenia usług wysokiej jakości oraz wzmocnienie mechanizmów partnerstwa
  • Wzrost spójności terytorialnej.

Program składa się z 10 Priorytetów, realizowanych zarówno na poziomie centralnym jak i regionalnym. W ramach komponentu centralnego środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na wsparcie efektywności struktur i systemów instytucjonalnych, natomiast środki komponentu regionalnego zostaną w głównej mierze przeznaczone na wsparcie dla osób i grup społecznych.

W ramach PO KL przewiduje się możliwość realizacji projektów w dwóch głównych trybach: systemowym i konkursowym.

Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie Szczecińskim jest realizatorem projektu systemowego w ramach Priorytetu VI POKL Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych, Poddziałanie 6.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych. Projekt przewiduje formy aktywizacji społecznej i zawodowej osób bezrobotnych zamieszkujących teren Powiatu Stargardzkiego poprzez zastosowanie instrumentów zawartych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. m.in. szkolenia, staże przygotowania zawodowe, przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Realizacja projektu obejmuje okres od 2008 roku do 2013 roku.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę