Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie


Zawartość stron

Inicjatywa Wspólnotowa EQUAL
Telepraca szansą na zwalczanie nierówności i dyskryminacji na rynku pracy

Okres realizacji 01.05.2005r. - 31.12.2007r.

Projekt społeczny "Telepraca szansą na zwalczanie nierówności i dyskryminacji na rynku pracy" realizowany był w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equal na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz w Pile od grudnia 2004 roku.

Dla sprawnego funkcjonowania Projektu zawiązane zostało konsorcjum nazwane Partnerstwem na Rzecz Rozwoju, w skład którego wchodziło 16 podmiotów. Jednym z Partnerów był Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie Szczecińskim, który wspomagał wdrażanie modelu telepracy na terenie powiatu stargardzkiego.

Na potrzeby niniejszego projektu telepracę definiujemy jako pracę wykonywaną z dala od siedziby biura lub firmy, przy użyciu najnowszych technik informatycznych i przekazu elektronicznego. Najogólniej mówiąc jest to praca na odległość, wykonywana w miejscu wyposażonym w specjalistyczny sprzęt teleinformatyczny (komputer, faks, telefon, internet), tak zwanym telecentrum lub telechatce (mniejsze telecentrum).

Grupy docelowe Projektu to osoby niepełnosprawne ruchowo (zagrożone utratą pracy i bezrobotne) z wykształceniem minimum średnim maturalnym, pracodawcy sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, organizacje i instytucje publiczne, a także społeczność lokalna.

Projekt zakładał powstanie telechatek w Stargardzie Szczecińskim, Szczecinku, Gryficach, Koszalinie, Kołobrzegu i w Pile.

Administratorem Projektu była Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie, w której było zlokalizowane telecentrum i Ośrodek Szkoleniowo - Doradczy, pełniące funkcję miejsca pracy oraz miejsca integrującego osoby niepełnosprawne i pracodawców.

Do największych korzyści dla telepracownika, wynikających z wdrożenia telepracy należy:

  • Dostęp do najnowszych technologii teleinformatycznych, sprzętu komputerowego, Internetu,
  • Podnoszenie kwalifikacji poprzez uczestnictwo w bezpłatnych szkoleniach,
  • Wyrównywanie szans na znalezienie zatrudnienia,
  • Ułatwianie osobom niepełnosprawnym wchodzenia i powrotu na rynek pracy,
  • Samorealizacja/aktywizacja zawodowa,
  • Ułatwianie integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem,
  • Zadaniowy charakter pracy,
  • Szansa na zatrudnienie dla osób z małych miejscowości/wsi.

Ponadto w ramach Projektu istniała możliwość:

  • Przeszkolenia właścicieli i kierownictw firm sektora MŚP w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych na zasadach telepracy oraz zarządzania,
  • Przekwalifikowanie osób niepełnosprawnych ruchowo zagrożonych utrata pracy w zakresie nowych technik w telepracy i wykonywanie zakontraktowanych zadań w telechatce poza siedzibą firmy i bez obciążania pracodawcy kosztami organizacji stanowiska pracy,
  • Przekwalifikowanie bezrobotnych osób niepełnosprawnych ruchowo według potrzeb zgłoszonych przez pracodawców uczestniczących w Projekcie.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę